czwartek, 8 listopada 2012

Wielka Matka patrzy...

Przedstawienie Gora, starszego syna mojej host rodziny odbywało się w Parku Zwycięstwa (Haghtanak Park) , w pobliżu którego znajduje się Mayr Hayastan – Matka Armenii. Pomnik ten góruję nad Erywaniem i symbolizuje ochronę przed Turcją. W tym momencie nie pozostaje mi nic innego jak wspomnieć o tym, czego starałam się cały czas unikać. Spojrzałam jednak prawdzie w oczy i zrozumiałam, że nie da się opowiadać o Armenii nie wspominając o Rzezi Ormian, mającej miejsce w latach 1915-1917 na terenie Imperium Osmańskiego. Zginęło wówczas około 1,5mln ludzi. To wydarzenie wciąż tkwi w pamięci Ormian i pojawia się niemalże w każdej rozmowie z nowo poznanym mieszkańcem Armenii. Także jeśli nie teraz, to i tak w pięćdziesiątej drugiej, czy osiemdziesiątej trzeciej notce na tym blogu musiałabym do tego nawiązać. Nie będę się jednak bawić w kopiarkę i zamiast przepisywać tu fakty, które są dla mnie strasznie nieprzyjemne, odsyłam was na wikipedię.


Także Matka Armenii (23m) trzymająca miecz i patrząca groźnie w stronę Turcji ma dla Ormian szczególne znaczenie.  Dodatkowo towarzyszą jej skierowane w stronę zachodnich sąsiadów czołgi i rakiety. W jej piedestale znajduje się muzeum, które może być ciekawe dla zainteresowanych militariami. Mayr Hayastan znajduje się na wzgórzu, jest więc widoczna z większości miejsc w Erywaniu i wciąż przypomina o przeszłości…


Nawet jeśli nie lubimy pomników, to do Haghtanak Park warto jest się wybrać chociażby ze względu na ładny widok na miasto i Ararat ( przy dobrej widoczności).
Gdzie jest Ararat? :)
Widok na jedną z głównych ulic Erywania - Mashtots.

 I Matka Armenii widziana od tyłu.
 W związku z tym, że pomnik ten zastąpił niegdysiejszy pomnik Stalina, na piedestale wciąż można zobaczyć takie "ozdoby".

1 komentarz:

  1. Ha! Przypomina mi to pomniki żołnierzy radzieckich w Berlinie. "Ozdoby" tylko utwierdzają mnie w tym przekonaniu. ;)

    OdpowiedzUsuń

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...