poniedziałek, 19 listopada 2012

Autostopowo - MusalerWioska Musaler nie jest jakimś przesłynnym punktem na mapie Armenii. Przewodnik Lonely Planet nawet o niej nie wspomina, Bezdroża za to bardzo mnie zainteresowały pisząc, że znajduje się tam pomnik upamiętniający niezwykły wyczyn mieszkańców miejscowości Musa Ler  ( turecka nazwa to Musa Dagh),  którzy w trakcie Ludobójstwa Ormian stawiali opór przez 53 dni. Ponoć przetrwali pomimo braku zapasów wody i żywności, a w celu dodawania sobie otuchy bawili się przy dźwiękach bębnów i surmy. Ostatecznie z opresji uratowani zostali dzięki okrętom francuskim i brytyjskim, które ewakuowały ich do Port Saidu w Egipcie. 
 Wydarzenia te stały się inspiracją dla pisarza Franza Werfela, który przyjaźnił się z F.Kafką , do napisania utworu pt.”Czterdzieści dni Musa Dah”. Podczas Holokaustu opowiadanie to było przekazywane sobie w tajemnicy w obozach zagłady. Co roku we wsi Musaler, która przed rokiem 1972, miała inną nazwę, ale zmieniono ją by nawiązywała do Musa Ler, obchodzona jest rocznica tragicznych wydarzeń. Wszystkie te fakty sprawiły, że bardzo chciałam obejrzeć rzeczony pomnik, dlatego też w drodze powrotnej ze Zvartnots zatrzymaliśmy się w tej wioseczce.


Odległość do pomnika od drogi, na której nas wysadzono, była spora, więc Bartek zdążył się zaprzyjaźnić z  psiakiem z okolicznego domu, który szybko stał się naszym kompanem w zwiedzaniu. :)

Sam pomnik nie okazał się jednak cennym źródłem informacji o czynie mieszkańców, nie było tam żadnych tablic informujących itp. Było natomiast muzeum, do którego się nie wybraliśmy, bo wystawa dotyczyła jakiegoś dziwnego tematu.  Zrobiliśmy więc kilka zdjęć okolicy, poprzyglądaliśmy się pomnikowi z różnych stron, przespacerowaliśmy się kawałek i wróciliśmy na drogę, by łapać ostatni samochód, bo do Erywania było już niedaleko. Niestety psiak nie chciał nas opuścić i nieźle się natrudziliśmy, żeby nie wrócił z nami na drogę, gdzie mogło go spotkać coś niemiłego…


Na koniec ciekawostka - w Polsce funkcjonuje zespół Musa Ler, mający w repertuarze tradycyjne tańce i muzykę ormiańską. ;)

1 komentarz:

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...